Wędzenie – jak wpływa na jakość produktu?

Wędzone produkty wraz z upływem czasu nie tracą na swojej popularności. To nie tylko sery czy ryby, ale także wędliny i inne wyroby mięsne. Skąd wzięła się jego popularność? Wędzenie to nic innego jak jedna z najstarszych metod wydłużania daty przydatności wyrobów. To proces, podczas którego wyroby poddawane są działaniu dymu wędzarniczego, co dodatkowo nadaje im typowy aromat i zabarwienie. Aktualnie wyróżniamy trzy metody wędzenia: zimne (16-22°C), gorące (dym ciepły 22-45°C, dym gorący 40-90°C) oraz wędzenie z równoczesnym pieczeniem (50-90°C).

Co daje wędzenie?

 

Poza walorami smakowymi oraz przedłużoną przydatnością wędzenie również ma właściwości bakteriobójcze, co zwiększa bezpieczeństwo danego produktu. Zmniejsza się również ilość wody w wyrobie oraz zachodzi wiele zmian chemicznych i fizykochemicznych. W zależności o długości wędzenia ubytek wody jest różny, np. w produktach o wysokiej zawartości tłuszczu jest mniejszy niż w tych chudszych. Podczas wędzenia, w szczególności dymem gorącym, na powierzchni produktów tworzy się warstwa z białek ściętych wysoką temperaturą, co znacznie utrudnia przenikanie dymu do głębszych warstw mięsa. Dlatego też produkty, które mamy zamiar wędzić długo, najlepiej jest wędzić dymem zimnym. Solenie lub peklowanie produktów ułatwia przenikanie składników dymu w głąb produktu — dzięki czemu możemy cieszyć się pełnym aromatem takiego wyrobu.

Czy wędzenie jest zdrowe?

 

Oczywiście, że tak! Dobrej jakości mięso, które jest wędzone delikatnie i w odpowiednich warunkach jest bogate w cenne dla naszego organizmu wartości odżywcze. Przede wszystkim białko — niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Posiada także wiele minerałów takich jak żelazo czy cynk, które wpływają na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Prawidłowo przyrządzone wyroby takie jak szynka czy kiełbasa są zdrową przekąską, którą warto wprowadzić do swojej diety.

Jeśli szukasz zdrowych, wędzonych wędlin i innych wyrobów mięsnych, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami — skontaktuj się z nami lub odwiedź pobliski sklep, w którym znajdują się nasze produkty: www.tarczewski.pl/sklepy.